Domáca modelovacia hmota

Poďte si s nami vyrobiť domácu modelovaciu hmotu! Pripravíte si ju expresne rýchlo, je jemná a príjemná na dotyk, z dostupných surovín a výborne sa s ňou pracuje. Náklady sú minimálne a možnosti využitia nekonečné. Môžete vykrajovať, otláčať, modelovať či maľovať, záleží len na vašej predstavivosti, tvorivosti a zručnosti. Práca s modelovacou hmotou je skvelá na tréning jemnej motoriky dieťaťa, rozvíja jeho fantáziu a posilňuje schopnosť sústrediť sa.



Čo budeme potrebovať:
200 g jedlej sódy
100 g zemiakového škrobu
150 ml vody
nepriľnavú panvicu
silikónovú podložku
valček
vykrajovačky
špajle




Všetky ingrediencie dáme do panvice s nepriľnavým dnom, zahrejeme a dôkladne miešame. Po chvíli sa sóda a zemiakový škrob rozpustia a vznikne riedka kaša. Následne zmes začne hustnúť, vtedy znížime teplotu a miešame až pokiaľ sa nám nespojí do tvarovateľnej hmoty.









Hmota nie je vhodná na uskladnenie, preto s ňou pracujeme ihneď. Necháme ju mierne vychladnúť na kuchynskej utierke a následne ešte dôkladne premiesime rukami. Hmotu si môžete rozdeliť, vtedy časť, ktorú použijeme neskôr, zabalíme do potravinovej fólie. Ak sa vám stane, že hmota začne osychať, ľahko ju dáte do pôvodného stavu opätovným zahriatím a premiesením v rukách.

Možnosti ako nechať hmotu stvrdnúť máme dve. Tou prvou je piecť ich v rúre pri teplote 100 °C hodinu z jednej a 30 minút z druhej strany. Alebo ich nechať voľne usušiť na suchom mieste, čo v závislosti od hrúbky našich výtvorov potrvá 1 až 3 dni. Aj v tomto prípade však netreba zabudnúť na otáčanie, aby sme sa vyhli ohnutiu.






A ako sme s hmotou pracovali my?
Keďže vonku to už občas voňalo jarou, navrhla som, aby sme si vyrobili ozdoby na bahniatka, ktorých zamatové púčiky nám už čochvíľa prinesú sviatky Veľkej noci. Dieťa po objasnení mojich pohnútok túto ideu radostne prijalo. Pripravenú modelovaciu hmotu sme si rozvaľkali na silikónovej podložke na hrúbku 2 až 3 milimetre. Od toho momentu sa akákoľvek moja asistencia stala nežiaduca. Dieťa sústredene vykrajovalo, otláčalo a špajlou pripravovalo dierku na navlečenie šnúrky. Občas sa niečo podarilo nenápadne vykrojiť aj mne a tak aspoň čiastočne uspokojiť moju túžbu po dokonalosti.









Keďže sme boli netrpezlivé a tešili sa na maľovanie, ozdoby sme šupli do rúry. Použili sme akrylové farby. Maľovania sa s radosťou zhostilo dieťa a hneď na začiatku ma výrazne upozornilo ˮSama!ˮ. Držiac sa hesla ˮmatka nezasahujˮ mi prischla nemenej dôležitá úloha, a to vytláčať farbu podľa výberu dieťaťa. Občas som sa pokúsila nenápadne podsunúť farbu podľa môjho želania, dieťa ma však v momente prekuklo. Táto moja snaha sa navyše nie vždy stretla s vľúdnym prijatím. Keď dieťa zahlásilo ˮUž sa mi nechce.ˮ, bolo hotovo. Teda len pre dieťa. Navliecť ozdoby na šnúrku ostalo na mne. A áno, ešte si aj chvíľu počkať na tie bahniatka.






Zo zvyškov modelovacej hmoty, ktorá nám ostala po vykrajovaní, som navrhla vyrobiť si korále na náhrdelník. Dieťa s nadšením súhlasilo a v momente prišlo s nápadom na príležitosť, pri ktorej si handmade bižutériu zavesí na krk "Keď sa ukľudní korona, vezmem si ich do divadlaˮ. Cieľ bol teda jasný. Hmotu sme po ohriatí v rukách a dôkladnom vymiesení opäť vyvaľkali, povykrajovali tvary dvoch veľkostí a v dlaniach vygúľali korále. Dieťaťu sa síce podarilo skôr vytvoriť, ako to samo nazvalo slizniakaˮ, ale aspoň konečne nadišla chvíľa, aby zažiarila matka. Korálkam sme spravili dierky, napichli ich na špajle (z kúskov hmoty som vyrobila podstavce po oboch stranách, aby sa nám pri tvrdnutí nezdeformovali) a definitívne doladili ich tvar. Po dvojdňovom sušení sme korále namaľovali. Podklad sme s ohľadom na zvolenú príležitosť ich nosenia vybrali staroružový. Náhodnými ťahmi striebornou farbou sme im dodali eleganciu. Následne dieťa navliekalo a matka finálne uviazala. Dokonalá spolupráca! Už len počkať si na to divadlo.










Veríme, že sme vás inšpirovali a želáme veľa spoločných tvorivých chvíľ!

Erika